Mardin 2 Şubesi

Üniversiteye Eğitim-Bir-Sen Hatıra Ormanı

Eğitim-Bir-Sen Mardin Artuklu Üniversitesi Şubesi, üniversite kampüs alanında ağaç dikerek hatıra ormanı oluşturdu. Mardin Artuklu Üniversitesi yerleşkesinde kurduğu hatıra ormanı alanı içerisine ağaç dikmek için Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şubesi bir tören düzenledi. Üniversitede SKS Şube Müdürü olan Mehmet Fidan'ın yaptığı çiğköftenin de ikram edildiği törene, MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Eğitim-Bir-Sen MAÜ Şube Başkanı Fasih Dinç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr.İbrahim Özcoşar, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap, Kızıltepe Borsası Meclis Başkanı Nezir Yıldız, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen, Mardin İHH Yetim Birimi Başkanı Abdurrahman Ceylan, Cihannüma Mardin Genel Sekreteri Tekin Oruç ile birlikte üniversitede görev yapan akademisyenler, sendika üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ağaç dikimi öncesi bir konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen MAÜ Şube Başkanı Fasih Dinç, "Kentimizin içinde bulunduğu kültür havzası doğanın yeniden canlandığı bahar mevsiminin gelişini çeşitli ve farklı etkinlikler altında bayram olarak kutlamıştır. “Hısıt Marane”, “Hıdırellez” ve “Newroz” gibi bayram veya şenlikler, insanımızın doğanın yeniden canlanışını en iyi şekilde anlamlandırdığının göstergeleridir. İnsan yaşamının, doğanın dengesi ve yapısının korunması ile anlamlı ve güzel olacağı idraki kültürel formun kaynağını teşkil etmiştir. Dinimizin bu konudaki telkinleri ise hiçbir medeniyet ve kültür coğrafyasının yanından bile geçemediği bir hassasiyet taşımaktadır. Peygamberimizin “Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, Kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!” hadisi doğanın korunması ve zenginleştirilmesi yönündeki hassasiyetinin en bariz bir işaretidir."dedi.

Mardin ve çevresinin 1950 yılına kadar orman vasfına sahip bir bölge olduğunu hatırlatan Dinç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Ancak nüfus artışıyla birlikte kentleşmenin oluşturduğu çevresel baskılar, insanımızın doğaya karşı dini ve kültürel hassasiyetini kaybetmesinin yanında, yakın dönemde bölgemizde yaşanan çatışma ortamından en fazla orman alanları zarar görmüş ve bizleri çıplak dağlardan oluşmuş bir doğa ile karşı karşıya bırakmıştır. Son dönemlerde resmi ve sivil bazı kuruluşlar bu yöndeki devasa boşluğu doldurma yönünde bazı çabalar içine girmiş ve kentin giriş noktalarında umut verici görsel alanlar oluşturmuşlardır. Ancak bu noktadaki çabalar yitirilenin telafisi yönünde çok cılız kalmaktadır."

Eğitim-Bir-Sen Mardin Artuklu Üniversitesi Şubesi olarak yaşam alanlarında meydana gelen ağır tahribatın telafisi yönünde ildeki ormanlık alanların çoğalması ve daha temiz bir yaşam alanının oluşturulması için “Dikili Bir Ağacın Olsun” sloganı ile ağaç dikme etkinliği düzenlediklerini işaret eden Dinç, "Etkinlik kapsamında özellikle Üniversite kampüsünün bir yaşam alanı haline getirilmesi için üyelerimiz ile beraber üniversite yönetiminin bize tahsis ettiği alanda ağaç diktik. Bu etkinliği, unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve idraklerin yeniden canlandırılması için bir şölen havasında kutladık. Bu şölene iştirak eden üye ve öğrencilerimize çiğ köfte ikramında bulunduk. Yaşam alanlarımızın ihyası ve daha yeşil bir doğanın inşası için bu alanda kolektif sorumlulukların oluşturulması gereğine inanıyoruz. Kentin resmi ve sivil bütün kuruluşları yıllardır tüketilen ve tahrip edilen orman alanlarının yeniden oluşturulması, ancak bütün toplum bileşenlerinin sorumluluk alması ile mümkün olabilecektir. Üniversitenin bu konuda öncü rol üstlenebileceğini düşünüyoruz. Her yıl resmi ve sivil kuruluşlar bir bayram havasında ağaç dikme etkinliği düzenleyebilir ve bunu mutat bir çabaya dönüştürebilir. Yine orman alanlarının korunması ve gerekli duyarlılığın oluşturulması yönünde sorumluluk alınabileceğini düşünüyoruz. Biz, STK olarak bu konuda her türlü sorumluluğu almaya hazırız." ifadelerini kullandı. Etkinlikten ötürü memnuniyetini dile getiren MAÜ rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise, “Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şubesini kutluyorum. Çok hayırlı ve güzel bir etkinlik oldu. Umarım bundan sonra da devamı gelecektir” diye konuştu. Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şube Yönetim Kurulu’nda yer alan sendika yöneticilerine Rektör Ağırakça tarafından günün anısına sertifika verildikten sonra programa iştirak eden bütün davetli, akademisyen ve öğrencilere çiğköfte ikramında bulunuldu.